Media از نگاه سعدی

شايد اين عنوان برای شما عجيب بنمايد. شيخ اجل را چه به رسانه ها یا به قول فرنگیها Media. دنیای رسانه ها در عصر به اصطلاح انفجار اطلاعات٬ جز جهل نمی آفریند٬ جز تنفر درختی نمی کارد. جز خشونت بار نمی دهد. و جزباران دروغ بر کویر تشنه انسانیت نمی بارد!
اخیرا نظریه ای را در ذهن دنبال می کنم که نمی دانم به کجا برسد. اما ظاهرا نباید بکلی یاوه باشد. تز اصلی این نظریه این است که «جهل دو سرچشمه دارد یکی از عدم اطلاع رسانی است و دیگری از انفجار اطلاعات»!!! چرنده؟ پس چرا بيش از ۸۰ در صد مردم امريکا معتقدند که:
« Better be feared than be loved» بهتر است که جهانیان از ما بترسند٬ تا ما را دوست داشته باشند!
اما سخن سعدی٬ واقعا احساس می کنم اين مرد نشسته پشت سوپر پنتيم اش و داره اين ابيات را برای سايت CNN می نويسه.

ندانم کجا ديده ام در کتاب
که ابليس را شخص ديده به خواب

به قامت صنوبر به طلعت چو ماه
برازنده بزم و ايوان و گاه

نظر کرد و گفت ای نظير قمر
ندارند خلق از جمالت خبر

ترا سهمگين روی پنداشتند
به گرمابه در زشت بنگاشتند

بخنديد و گفت آن نه شکل من است
وليکن قلم ( تو بخوان Media ) د ر کف دشمن است!!

/ 11 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شقایق(دریای سرخ سرخ)

ای وای سلام.شما منو اغفال کرده بيدين.اونجوری که نوشته بودين من فک کردم يه دخترين همسن خودم.سو ساری.تازه بعدا وبلاگتونو از سر تا ته خوندم فهميدم اشتباه کردم و با چه انسان فرهیخته و شاعری برخورد کرده ام!!!ببخشيد.حالا آشتی.

مهدی (دو کلمه حرف حساب)

سلام. دستت درد نکنه. وبلاگ دلنشینی داری ولی مثل من تو غربتی. انشاالله بعداً بیشتر با هم آشنا میشیم. این الهام خانوم هم که همیشه اوله. ایولا!!!! به ما سری بزنی خوشحال میشیم.

گل صورتی

اول سلام دوم خیلی جالب بود سوم من خیلی پر ادعا هستم!!! ببخشید امضا می کنم انگشت نمی زنم! چهارم گیرم قلم در دست دشمن گوش و عقل که در دست آنان نیست پنجم خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمیدهد مگر آنکه آنان بخواهند .به یاری خدا قلم از دست دشمن می ستانیم ... البته اگر جز خودی های نادان قرار نگیرم ششم سعدی خوب سرائیده وشما به موقع نشر داده اید هفتم نه اول اول ایام مبارک میلاد دو نور مبارک باد. التماس دعا

سيامك

سلام دوست من ! مطلب زيبايی بود . اين شعر را اتفاقا جديدا در مجموعه گزيده شعر طنز کار زيبای اقای امينی ديدم.شاد باشی

fatima62

سلام!به نظر من هم باحال ترين کار دنيا کتاب خوندنه!

مژگان بانو

سلام همسايه بسيار گرامی! احوال شما؟ با بنده جز به زبان دل نمی شود حرف زد. اينها که نوشته ايد را نمی دانم! برای همين شايد شعرتان به اندازه قبلی ها زيبا نبود. طبع روانتان روان تر باد.

بابای عرفان

فرهنگستان وجود شما از کدوم يک از اين دوتا چشمه تغذيه کرده و بالنده شده؟ آيا دل، مغز را در عدم اطلاع رسانی کامل گذاشته ويا مغز، از تشعشع انفجار حاصل از اطلاعات، سوخته و دل برای رها شدن تمکين نميکند؟ .. هرچند شيخ اجل هم اگر حاضر بود ، بیگمان به شورای نگهبان اندر می شد

آمر

درستش اين است (نسخه يونسکو): ندانم کجا ديده ام در کتاب/گه ابليس را ديد شخصي به خواب/به قامت صنوبر به رخسار حور/چو خورشيدش از چهره مي تافت نور/جلو رفت و گفت اي عجب اين تويي/فرشته نباشد به اين نيکويي/تو کاين روي داري به حسن قمر/چرا در جهاني به زشتي ثمر/چرا نقش بندت در ايوان شاه/دژم روي کردست و زشت و تباه/شنيد اين سخن بخت برگشته ديو/به زاري برآورد بانگ و غريب/که اي نيک بخت اين نه نقش من است/وليکن قلم در کف دشمن است!