اختلافات خانوادگی (دفاعيهء حوّا)


آدم دروغ گفته گندم او را نخورده ام
دل داده ام هميشه دلی را نبرده ام

او يک فريبکار کهنه و من عصمتی عيان
در باورم فريب کسی را نخورده ام

نه... اشتباه شد، دل ما را ربود و رفت
دست غريبه... وای...دلم را سپرده ام!

گندم زکشت دست خودش بود وشخم او
هم خود درو نموده، من آنجا نبوده ام

تنها گناهم اينکه دلی ساده داشتم
با ساز تلخ او، غزلی را سروده ام

با زور خواست سيب را بچپاند به قافيه
هرگز به آسياب قافيه گندم نبرده ام

در آسمان دامنم او قطره ای زخون...
من لکه اش زدامن حوّا زدوده ام

/ 12 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
Sara

... داستان سارا غزلت را خواندم. خوب طبيعيه که به خاطر وجود اسمم خيلی با دقت دنبالش کردم... :) به نظر من ايده جالبی بود! :) داستانت اينقدر خوب بود که پرينتش گرفتم بردم حامد هم بخونه....

ابوالفضل

با عرض سلام و تسليت ايام آخر ماه صفر...نمی دانم چرا گندم را يکی ديگر خورد ، و ما بايد تاوان آن را پس بدهيم.نمی دانم ...فقط می توانم در هنر نمايی قلم زيبايت محو شوم شايد در اوج زيبايی قلمت قدری نداشته هايم کسر شود.ممنون تمامی بنده نوازی هايت هستم...ايام به کام و موفق باشی.

mahvash

از حوّا پرسیدند اسم شوهرت چیست جواب داد آدم ، گفتند بالاخره زنی پیدا شد که شوهرش آدم باشد . اما آقای فرهنگ شعر شما نشان میدهد که حتی حوا هم دل خوشی از این آدم نداشته . بهرحال شعرتان بسیار زیبا ست اما مصرع دوم بیت آخر برای من مبهم است.

?

کسی که بدون شکايت دفاع ميکنهُ يه کاسه ای زير نيم کاسه داره

سودابه مهيجي

سلام از اشنايی با اينجا خوشحالم ممنون که به من سر زدی ....در مورد شعرت هم بايد بگم خوب نو پردازی داشت خوب بود ولی ايراد وزنی زياد داره...اميدوارم در اينده بهتر شود موفق باشی.

سعید بیابانکی

سلام ...انقدر سرگرم خوردن سيب کيلويی هزار تومن شدی که از وزن و قافيه غافل موندی ...بابا اندرون از طعام خالی دار..

mahvash

در گلستان خیالی وبلاگ خویش بانتظارتان نشسته ام . به چه کار آیدت ز گل طبقی ، از گلستان من ببر ورقی، گل همین پنج روز و شش باشد ، این گلستان همیشه خوش باشد.

mahvash

۱. از بازدیدتان ممنونم . ۲. در بیت دهم ارغوان را خواهید دید : آلاله همچو نرگس سرگران بود ، سراپا مست عشق ارغوان بود . ۳. همانطور که نوشته اید سمن و یاسمن و یاس یکی است. ۴. گل شیپوری باحتمال زیاد همان لی لی یم است که هم در ایران هست هم در اینجا ، ۵. من گل مخملی در ایران ندیده و نشنیده ام ، درموردش تحقیق خواهم کرد . و اما درمورد دستکاری بیشتر روی ابیات : با محدودیتی که برای بکارگرفتن نام گل داشته ام چندان آسان نیست اگر شکل بهتری برای آن ابیات دارید ممنون میشوم برایم بنویسید.

نغمه

سلام عرض می کنم...چقدر اين ماجرای گندم و ...زمينه ساز شعرهای ناب شده!لذت بردم واقعا...

الهه بانو

ورق مي زنم / سفيد سفيد / دفتر سكوتم دارد كامل مي شود ... سلام . قاصدک سوخته ( www.ehsanparsa.persianblog.ir ) دومين دوره مسابقه طرح و لحظه واره را برگزار مي كند. از انجا كه فرصت شركت در مسابقه دو هفته بيشتر نيست براي شركت در دومين دوره مسابقه بالي براي پرواز ... بشتابيد ! بهانه خوبي براي دور هم بودن است از دست ندهيد ..